Заходи безпеки під час використання бензинових та дизельних генераторів:

Розміщення

Генератор необхідно розміщувати ззовні будівлі (бажано під навісом) або в окремому технічному просторому приміщенні з працюючою вентиляцією і можливістю провітрювання.

Відстань від генератора до суміжних об’єктів (будівель, стін з вікнами, автомобілів тощо) не менше 6 метрів. Допускається встановлювати електрогенератор біля суцільних негорючих стін (без вікон) на відстані не менше 1 м. Генератор необхідно встановлювати на рівному надійному майданчику.

Будь-яке пошкодження електричних провідників або обладнання повинно бути усунуто негайно.

Підключення

Під час підключення генератора до споживачів необхідно дотримуватися інструкції з підключення та експлуатації генератора. Підключення повинен здійснювати кваліфікований електрик.

Необхідно перевірити технічні характеристики, специфікацію та потужність даної моделі генератора та перед підключенням одягнути сухий захисний одяг (гумові рукавички, взуття на гумовій підошві, бажано засоби захисту органів зору та слуху).

При підключенні електричних приладів необхідно використовувати подовжувачі й кабелі високої якості, без пошкоджень і порізів. На вилках електроприладів повинен бути заземлюючий контакт.

Експлуатація

Експлуатацію генератора необхідно здійснювати відповідно до технічної документації та рекомендацій виробника.

Перед пуском генератора необхідно перевірити стан електропроводки, та

споживачів усунути їх пошкодження. Також необхідно усунути перекручування дротів, контакту з гарячими поверхнями, наявність корозії на контактах. Електричні елементи генератора повинні бути заземлені, також необхідно уникати контакту силових контурів генератора з водою та іншими предметами.

Генератор не бажано вмикати в умовах підвищеної вологості, під час дощу або снігу. Також слід уникати контакту з елементами генератора, які обертаються.

Під час роботи електрогенератору контролюйте його технічний стан. У разі виявлення підтікань палива, мастила або сторонніх звуків, що свідчать про його несправність негайно вимкніть електрогенератор та знеструмте його.

Зберігання ПММ

Пальне та мастило для генератора необхідно зберігати окремо, на відстані не менше 10 м до суміжних об’єктів (будівель, автомобілів) у спеціальних каністрах, які призначені для зберігання палива поза межами жилої зони. Найбезпечніше зберігати у провітрюваній окремо розташованій зоні з навісом з обмеженим доступом для сторонніх осіб та дітей. Не допускайте проливу палива та щільно закривайте каністри. У випадку проливу палива посипте місце проливу піском, який потім зберіть у металевий ящик чи відро.

Дії під час загорання генератора

У разі загорання генератора кожний громадянин зобов’язаний:

негайно повідомити про це ДСНС за телефоном 101. При цьому необхідно назвати місцезнаходження об’єкта, вказати місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;

знеструмити електрогенератор;

вжити (за можливості) заходів щодо гасіння (локалізації) пожежі первинними засобами пожежогасіння. В таких випадках краще використовувати вогнегасники для гасіння пожежі класу В (горіння рідких речовин або твердих речовин, які розтоплюються). Зазначену інформацію можна знайти на етикетці вогнегасника. Також у інших ситуаціях можливе використання кошми або щільної ковдри, якими необхідно накрити генератор);

у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби;

організувати зустріч підрозділів ДСНС, надати їм допомогу у виборі найкоротшого шляху для під’їзду до осередку пожежі.

Забороняється під час використання генераторів:

вносити зміни в конструкцію генератора;

розміщувати генератор у замкнутому приміщенні без вентиляції, а також у вибухонебезпечному середовищі, в підвалах та в приміщеннях з можливим перебуванням людей;

палити та користуватися джерелами відкритого вогню під час заправки та експлуатації генератора;

відкривати кришку баку при працюючому генераторі;

заправку генератора при працюючому або не охолодженому двигуні;

об’єднувати генератори у ланцюг;

перебування поруч з генератором стороннім особам або тваринам;

змішувати різні види мастила та палива;

перевищувати максимально допустимий струм вихідного роз’єму генератора.

Також останнім часом у ЗМІ все частіше з’являється інформація про випадки травмування та загибелі людей внаслідок порушення правил пожежної безпеки при експлуатації газових балонів. Багато людей намагаються використовувати альтернативні джерела енергії, як для приготування їжі, так і для обігріву приміщень. Зокрема, і газові балони різної ємності.

Однак, потрібно пам’ятати, що будь-який газовий балон — є джерелом підвищеної небезпеки. Тому, споживачам, яким доводиться мати справу з ними, необхідно бути уважними та дотримуватися правил безпеки при їх використанні.

Слід стежити, щоб балон не перегрівався, адже при нагріванні скраплений газ розширюється — тиск в балоні значно збільшується, що може привести до його руйнування, витоку газу і утворення вибухонебезпечної газоповітряної суміші. Небезпеку також можуть становити удари і падіння балона.

Загалом до основних причин вибухів балонів з газами належать: перегрів балонів, несправність запобіжних пристроїв, удари під час неправильного транспортування або перенесення, наповнення балонів газом, для яких вони не призначені, заповнення понад встановленої норми; забруднення вентилів мастилами та інші.

Правила безпеки використання газових пальників:

купуйте лише сертифіковану продукцію в ліцензованих точках продажу;

дотримуйтесь інструкцій;

завжди перевіряйте цілісність балончика із газом;

у приміщенні обов'язково має бути вентиляція;

не допускайте потрапляння на балони сонячних променів та тримайте їх подалі від високих температур.

Для вибуху газового пальника достатньо трьох умов: концентрація газу у вибухонебезпечних межах. зачинене приміщення, де немає витяжки. джерело займання.

Як правильно користуватися газовим пальником вдома

Перед тим, як запускати пальник, його потрібно прогріти. Для цього візьміть найпростіший у підключенні тип балонів – різьбовий. На нього слід нагвинтити пристрій і почати ним користуватися.

Інші види балончиків приєднаються до пальника за допомогою шланга та різьбового адаптера.

Основою для підключення туристичних пальників до балончиків із газом є редуктор. Саме він послаблює тиск, після чого пристрій нормально працює. Для того, щоб легко підключати пальник, беріть його з низькою витратою газу.

Перед утилізацією балона переконайтеся, що у ньому не залишилося газу.

Для цього потрібно їм потрясти, притиснувши до вуха.

Для більш детального ознайомлення інформація знаходиться на сайті ДСНС за посиланням: https://dsns.gov.ua/uk/abetka-bezpeki/nebezpeki-insogo-xarakteru/zaxodi-bezpeki-pid-cas-vikoristannia-benzinovix-ta-dizelnix-generatoriv.

При виявленні ознак горіння негайно викликайте пожежно-рятувальний підрозділ за номером 101 (у повідомленні необхідно вказати своє прізвище, ім'я, по батькові, адресу і що горить).Якщо в повітрі є дим, тримаєтеся низько на землі, якнайнижче, щоб зменшити дію шкідливих речовин при вдиханні. Тримайте під рукою стіну, щоб запобігти дезорієнтації й повзіть до найближчого виходу.

При виявлені вибухонебезпечних предметів :

- не наближайтеся;

- не торкайтеся;

- не розкривайте;

- не заливайте його рідиною;

- не засипайте піском;

- не користуйтеся поблизу радіо - і електроапаратурою, переговорними пристроями;

- відійдіть на безпечну відстань (600 – 800 метрів) та зателефонуйте за номером 101 або 102

Під час СИГНАЛУ «Повітряна тривога» негайно пройти в укриття.

Доклавши спільних зусиль, ми зможемо забезпечити надійний захист майна, а що найголовніше – здоров'я і життя людей від пожеж, аварій та надзвичайних ситуації.

 

За інформацією Чернігівського РУ ГУ ДСНС України у Чернігівській області