Коли під час Другої світової війни нацистська Німеччина прирекла до загибелі євреїв знайшлися люди, які , ризикуючи власним життям та життям свої рідних, наважувалися рятувати євреїв - надавати їм притулок, їжу, допомагати вижити, керуючись лише почуттям милосердя і не вимагаючи нічого натомість.

Зачепила ця трагедія і Остер. Восени 1941 року частини вермахту зайняли місто. Почалися розправи над євреями та тими, хто їх захищав.

У селі Кошани місцева жителька Марія Трубенок, проста сільська жінка, незважаючи на смертельний ризик для свого життя, показала справжній приклад людяності і мужності. Вона прихистила у себе вдома еврейську жінку з дитиною, які тікали від нацистського терору з Житомира і вже втратили в Бабиному Яру своїх близьких родичів.

Марії Трубенок посмертно було присвоєно звання Праведник народів світу. У 2020 році біля пам'ятника загиблому воїну у селі Кошани відкрили меморіальну дошку на честь цієї мужньої жінки.

Взагалі в  Україні 2 659 українців та українок відзначені почесним званням Праведників народів світу.

Їхній подвиг - найкраще нагадування того, що добро завжди перемагає зло.

Вже третій рік Україна бореться з новим фашизмом - росією. І ми впевнені, що наше добро - Збройні Сили України - разом з українським народом обовʼязково переможуть.