Сонячні панелі, генератор, трактор, зернодробилку та електропастуха – все це за 500 тис. грн грантових коштів планує придбати Микола Островський для розвитку свого бізнесу. Він – ветеран війни, власник ранчо «Мангалиця Чернігівщини» та один із переможців програми «Грант для ветеранів та членів їх сімей» урядового проєкту «єРобота».

Для свого господарства Микола орендував 6 га землі в Деснянській громаді Чернігівського району. Він вирощує свиней рідкісних і екзотичних порід: переважно угорську пухову мангалицю, а ще є дюмани та кармали. Клопіткий догляд за тваринами для нього – справа, що приносить втіху і задоволення. Та й свині цих порід невибагливі в утриманні. Їм краще живеться в умовах наближених до природного середовища на вільному випасі. Щоправда, завбачливий господар облаштував спеціальні загони, щоб тварини не розбіглися та до них не потрапили дикі родичі, та спорудив навіси і хліви, де можна сховатися від опадів чи пекучого сонця. Своє господарство Микола називає «ветеранським ранчо», бо планує об’єднати навколо бізнесу ветеранів війни: забезпечити роботою, вселити надію та зарядити жагою до життя.

«Не маючи змоги воювати, ми повинні працювати, щоб підтримувати економіку та допомагати армії, бо без тилу не буде фронту, – розповідає чоловік.  – Моя бізнес-ідея – це справа мого життя. Понад 15 років я, маючи освіту ветеринара, займався тваринництвом, був підприємцем».

У 2014 році він покинув мирне налагоджене життя, ставши на захист нашої держави, і до 2023 року боронив її. На війні отримав численні поранення та повністю втратив слух. Не хотів полишати армію до останнього: навіть тоді, коли вже майже нічого не чув, брав участь у бойових діях, зокрема у 2022 році евакуйовував цивільних з окупованої Чернігівщини.

Наразі Микола чує завдяки слуховим апаратам. Після лікування та реабілітації він повернувся до цивільного життя і вирішив відкрити власну справу. Придбав свиноматок, кнурів і поросят породи мангалиця. За його словами, ці свині не потребують вакцинації, біохімічних добавок та стимуляторів росту, що робить продукцію з них екологічною, натуральною, без холестерину. Їх м'ясо нагадує мармурову яловичину, тому з нього виготовляють хамон.

«Особливість моєї бізнес-ідеї в її унікальності, – говорить Микола. – На Чернігівщині цю породу вирощують в невеликих обсягах дрібні господарства, які не мають офіційної реєстрації. Моя ж перевага в тому, що я можу працювати з великими клієнтами (переробними підприємствами, магазинами, ресторанами), надаючи їм всі потрібні документи, зокрема щодо якості товару. На виконання грантової програми працевлаштую чотирьох працівників (2 сторожа та 2 робітники з догляду за тваринами)».

Підтримка ветеранського бізнесу – це інвестиція в майбутнє. Цим держава допомагає ветеранам адаптуватися в цивільному житті, стати на ноги, забезпечувати себе і родину. В результаті успішною стає не лише ця людина, а і члени його сім’ї, які розвиватимуть бізнес, житимуть і працюватимуть в Україні. А коли підприємці створюють нові робочі місця – успішність примножується.

Інформація про цю грантову програму та подання заяви на отримання гранту тут https://dcz.gov.ua/people/ubd

За консультаціями звертайтеся офісів підтримки малого і мікробізнесу «Зроблено в Україні», які діють у Чернігівському обласному центрі зайнятості (м. Чернігів, вул. Коцюбинського, 40, тел. 0800-600-548) та Прилуцькій філії Чернігівського обласного центру зайнятості (м. Прилуки, вул. Вокзальна, 46, тел. 0462-97-62-85).

 

Чернігівський обласний центр зайнятості