Торгівля поза межами приміщення магазинів або агропродовольчого ринку вважається роздрібною торгівлею через дрібнороздрібну торговельну мережу як одна із форм позамагазинного продажу товарів відповідно наказу Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України від 08.07.1996 року №369 «Про затвердження Правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів».

Роздрібна торгівля через дрібнороздрібну торговельну мережу є однією із форм позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для споживачів.

Продаж товарів здійснюється через:

  •  пункти некапітальної забудови - кіоски, ларі, ларки, палатки, павільйони для сезонного продажу товарів, торгівельні автомати;
  •  засоби пересувної мережі - автомагазини, автокафе, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки), розноски, лотки, столики тощо. Стаціонарні пункти дрібнороздрібної торговельної мережі, як правило, повинні бути типовими, відповідати вимогам нормативно-правових актів щодо санітарії, охорони праці, техніки безпеки, відповідати естетичним вимогам, архітектурно вписуватись у навколишнє середовище. Пункт дрібнороздрібної торговельної мережі повинен бути забезпечений відповідним інвентарем та обладнанням, а у разі здійснення продажу продовольчих товарів, що швидко псуються - холодильним устаткуванням. Продаж продовольчих товарів, готових до вживання, а також тих, що швидко псуються, інших продовольчих товарів (у тому числі овочів і фруктів) за межами торговельного приміщення (виїзна, виносна торгівля) здійснюється із розміщенням тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ( 3038-17 ) за умови дотримання встановлених для таких товарів температурного режиму зберігання і санітарних норм. { Абзац перший пункту 30 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 136 ( 136-2017-п ) від 10.03.2017.

Усі харчові продукти, які перебувають в обігу на агропродовольчому ринку, повинні відповідати вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. Даний наказ зобов’язує операторів агропродовольчих ринків:

  •  отримати експлуатаційний дозвіл або зареєструвати потужності агропродовольчого ринку відповідно до вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»;
  •  розробляти, вводити в дію та застосувати постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи небезпечних факторів та контролю у критичних точках.