Лептоспіроз — це особливо небезпечна інфекційна хвороба, викликана бактерією роду Leptospira. Летальність лептоспірозу становить близько 30%.
У 2024 року по Козелецькій та Кіптівській ОТГ зареєстровано 4 лабораторно підтверджених випадки захворювання на лептоспіроз у жителів сіл: Сираї, Данівка, Тополі, Прогрес. Хворі виписані з одужанням.
У 2023 році - 2 випадки захворювання на лептоспіроз в селах Мостище та Підлісне.
Обидва випадки закінчились летально.
На Козелеччині в 2024 році лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ «Чернігівський ОЦКИХ МОЗ України» досліджено на носійство збудників лептоспірозу 13 зразків мишоподібних гризунів , з них позитивні 11 зразків (84,6% від загальної кількості досліджень): сел. Козелець, с. Сивухи , с. Морівськ, с. Підлісне, с. Сираї ; с. Прогрес, с. Данівка, с. Тополі.
У Чернігівській області зареєстровано 77 випадків лептоспірозу. Серед захворілих одна дитина-16 років. 11 випадків закінчились летально.
Всього у 2023 році зареєстровано 24 випадки лептоспірозу, у 2022 році - 2 випадки.
Неблагополучна ситуація щодо захворюваності на лептоспіроз одна із найгірших в Україні.
Реєструвались випадки захворювання на лептоспіроз у мешканців всіх 5-ти районів області:
Чернігівський район - 35 хворих (4 хворих померло);
Ніжинський район -20 хворих (5 хворих померло);
Новгород-Сіверський район - 7 хворих;
Корюківський район - 8 хворих (2 хворих померло);
Прилуцький район - 7 хворих.
По області в 2024 рік лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ «Чернігівський ОЦКИХ МОЗ України» досліджено 144 зразки мишоподібних гризунів, з них позитивні 120 зразків (78,8% від загальної кількості досліджень).
Основною причиною росту захворюваності на лептоспіроз є значна заселеність населених пунктів гризунами.
Таким чином епідемічна ситуація по лептоспірозу є загрозливою, збудником уражено всю території області, існують умови для її подальшого ускладнення і в разі відсутності проведення систематичних дератизаційних заходів, у тому числі проведенні весняної та осінньої суцільної дератизації - може призвести до зростання захворюваності на лептоспіроз та летальності в 2025 році.
Щоб убезпечити себе та близьких від інфекції, необхідно дотримуватись наступних правил:
- забезпечити гризунонедоступність та проведення винищувальних робіт всіх обʼєктах незалежно від форм власності;
- проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях і місцях утримання худоби;
– не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел;
– уникати купання у водоймах, на яких відсутні обладнані пляжі. Особливо слід уникати купання у водоймах із стоячою водою, береги яких зарослі кущами, або які використовуються для водопою сільськогосподарських тварин;
– захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів;
– дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за худобою – регулярно мити руки, не вживати їжу;
– не вживати в їжу немиті овочі та фрукти.
Якщо протягом останніх 1-3 тижнів ви побували в умовах можливого зараження лептоспірозною інфекцією і раптово відчули, що вас морозить, наступає слабкість, головний біль, біль у мʼязах, порушення зору - необхідно негайно звернутися до лікаря!
Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності