Ризики використання незадекларованої праці
Свідоме уникнення офіційного оформлення трудових відносин несе в собі ризики як для працівників, так і для роботодавців та економіки країни в цілому.
Для працівників. Уникнення офіційного оформлення на роботу позбавляє працівника регулярної виплати заробітної плати не нижче мінімальної, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною, виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, допомоги у разі настання нещасного випадку, соціального страхування на випадок безробіття, здорових і безпечних умов праці. Такий працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру майбутньої пенсії.
Для роботодавців. Роботодавці, які використовують незадекларовану працю, ризикують зіткнутися зі значними штрафними санкціями, втратою ділової репутації та довіри партнерів і клієнтів.
Неформальна економіка і неоформлена праця сприяють створенню та існуванню недобросовісної конкуренції щодо тих суб’єктів господарювання, які у повному обсязі забезпечують виконання зобов’язань зі сплати податків, охорони праці та соціального забезпечення працівників.
Наслідки тіньової зайнятості:
– зменшення надходжень до державного і місцевих бюджетів;
– відсутність соціальних гарантій для працівників, гідних і безпечних умов праці;
– зменшення фінансування оборонної сфери.
Через високий рівень тіньової зайнятості держава втрачає доходи, які можна було б спрямувати на реалізацію програм соціально-економічного розвитку регіонів, підвищення добробуту громадян. Це зумовлює необхідність підвищення податків для підтримки державних витрат і надання соціальних послуг населенню, що, відповідно, є додатковим податковим тягарем для суб’єктів господарювання.
Під час війни незадекларована праця завдає ще більшої шкоди економіці та обороноздатності держави. Україна втрачає мільярди гривень через несплату податків та внесків, а працівники залишаються без соціального захисту.
Легалізація трудових відносин допомагає посилити економічну спроможність країни, забезпечує соціальний захист працівників, гарантує належне пенсійне забезпечення та підтримку обороноздатності України.
Легальна праця забезпечує стабільність, безпеку та соціальний захист, що в довгостроковій перспективі є вигідним як для працівників, так і для роботодавців.
Тож закликаємо працівників не погоджуватися на зарплату «в конверті», а роботодавців — оформлювати своїх працівників за трудовим договором, платити їм офіційну заробітну плату в повному обсязі та сплачувати за них єдиний соціальний внесок.
Кожен громадянин має усвідомлювати: легальні трудові відносини – це внесок у власне майбутнє та майбутнє держави!
За інформацією
Головного управління Пенсійного фонду України
в Чернігівській області