A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Остерська громада
Чернігівська область, Чернігівський район

Новини Пенсійного фонду

Дата: 05.03.2021 13:52
Кількість переглядів: 658

На яку пенсію можна сподіватися в Україні, якщо людина роками працювала в Польщі?

            На питання громадян відповідає заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Наталія Білозуб.

          – Наталіє Анатоліївно, чи враховуються громадянам періоди роботи за кордоном?

         – Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – не менше 28 років.

            Жінки, які народилися у період з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року, мають право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу в 60 років.

             У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 21 до 31 року.

             У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 15 до 23 років.

             Відповідно до статті 28 Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

             Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 установлено, зокрема, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

             Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня – 1769, 00 грн, з 1 липня – 1854,00 грн, з 1 грудня – 1934,00 грн.

             Яка кількість громадян на території нашої області отримує пенсію, у яких до трудового стажу враховано стаж з тих 23 країн, з якими Україна підписала міжнародні угоди щодо цього питання? Які це країни і чи є серед них Польща?

             На території області станом на лютий 2021 року 45 осіб отримує пенсію, у яких до стажу враховано періоди роботи за кордоном (такими як: Білорусь, Естонія, Молдова, Латвія, Іспанія, Португалія та Польща), з якими Україна підписала міжнародні угоди. Угода між Україною і Республікою Польща «Про соціальне забезпечення» від 18 травня 2012 року набула чинності з 1 січня 2014 року. Чи враховується польський трудовий стаж до початку дії цієї угоди, тобто до 2014-го року?

              Угода діє на пропорційній основі. Кожна країна призначає пенсію згідно зі своїм законодавством і тільки за страховий стаж набутий на її території. Водночас кожна з країн зараховує свій стаж за умови, якщо ці періоди не збігаються і не перетинаються.

              Якщо страхового стажу, набутого в Україні, не вистачає (відповідно до частини першої статті 26 Закону), то відповідно до положень Угоди можна врахувати в необхідному обсязі страховий стаж набутий у Польщі. Для визначення права на пенсію буде підсумовано страховий стаж, набутий в обох державах. При цьому до страхового стажу набутого у Польщі зараховуються періоди роботи, як до початку дії Угоди (до 01.01.2014) так і після. Однак при цьому буде нараховано пенсію тільки за український стаж і буде враховано лише заробітна плата отримана в Україні. Польській стаж і зарплата до уваги не буде братися.

               Ситуація з життя: жінка має страховий стаж 20 років в Україні. 2-го квітня 2021 року їй виповнюється 60 років. Останні 10 років вона працювала в Польщі на сезонних роботах, – тобто 6 місяців знаходилась в Україні, 6 – в Польщі. Трудові відносини з роботодавцями оформлювала шляхом укладення трудових договорів (umowa o prac?) та договорів підряду (umowa zlecenia). Як їй будуть нараховувати пенсію?

               Якщо враховувати Вашу ситуацію з життя, коли жінка має 20 років страхового стажу в Україні та 10 років страхового стажу в Польщі, то на першому етапі підраховується теоретичний розмір пенсії. Тобто спочатку розраховується розмір її пенсії так, наче вона весь час працювала в Україні. Для визначення розміру пенсії враховується лише заробітна плата, отримана відповідно до законодавства України та з якої сплачені внески відповідно до цього законодавства.

               На другому етапі на основі теоретичного розміру визначається дійсний розмір пенсії на підставі пропорційного страхового стажу набутого в Україні до суми загального набутого страхового стажу, тобто розрахована пенсія множиться на 20 (стаж в Україні) і ділиться на 30 (загальний стаж).

               Щоб підтвердити страховий стаж, набутий на території Польщі, необхідно звернутися до відповідного відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України з документами, що підтверджують факт роботи в Польщі. Також необхідно надати копії та оригінали: паспорту громадянина України, закордонного паспорту, ідентифікаційного номеру в Україні та Польщі (якщо є) та документи щодо підтвердження страхового стажу в Україні. На підставі цих документів фахівці Пенсійного фонду заповнюють відповідні формуляри і відправляються у Польщу для підтвердження. Після того, як із Республіки Польща надійде підтвердження, стаж буде зараховано.

                 Для порушення клопотання про призначення пенсії у Республіці Польща потрібно звертатися до відділів обслуговування громадян (сервісних центрів) Пенсійного фонду України для подальшого направлення документів до Польщі. Повний перелік необхідних документів нададуть в органах Пенсійного фонду України, але обов’язково мають бути документи, що підтверджують факт роботи в Польщі.

                 Питання про призначення пенсії за страховий стаж набутий на території Польщі розглядається органами соціального забезпечення Польщі за її законодавством. Це означає, що Україна призначає і виплачує пенсію за свою частину стажу, а Польща – за свою. І залежно від того, на території якої країни проживає пенсіонер, інша країна переказує йому пенсію на його банківський рахунок. Тобто якщо пенсіонер проживає в Україні, то кошти один раз на квартал йому переказує Польська Республіка у своїй національній валюті – злотих, а органи Фонду України виплачують їх у гривнях згідно з курсом на день виплати.

                Звертатися з заявою за підтвердженням страхового стажу набутого у Польщі та інших країнах, з якими укладено угоди, рекомендується за шість місяців до досягнення пенсійного віку в Україні, а за призначенням пенсії у відповідних країнах – за шість місяців до виникнення права на пенсію у даній країні. Всі запити робляться безкоштовно.

                Дізнатися про свій страховий стаж у Республіці Польща громадянин може звернувшись до органів соціального забезпечення Польщі.

                Аналогічний принцип обчислення пенсій з усіма країнами ЕС, з якими укладено Угоди, що базуються на пропорційному принципі. Угоди з країнами колишнього Радянського Союзу (нинішнього СНД) укладено за територіальним принципом. Територіальний принцип передбачає , що стаж, якого людина набула, працюючи в цих країнах, зараховують і в Україні.

                Яка кількість осіб зверталася до пенсійного фонду Чернігівської області в 2018-2021 з проханням обрахувати їх страховий стаж у Польщі?

                До Головного управління з питання підтвердження страхового стажу набутого на території Польщі, у період з 2018 по 2021 роки звернулося три особи.

                 Чи є якийсь мінімальний стаж для отримання «соціальної пенсії», якщо є, то який вид допомоги може отримувати людина, яка взагалі не має ніякого трудового стажу?

                 Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, далі ? РЗО).

                  Згідно зі статтею 24 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ( далі – Закон 1058 ) страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

                   Мінімальний страховий внесок ? сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

                  Обчислення страхового стажу з 01.01.2004 здійснюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.